A Böjtölés és az Időszakos Böjt: Az Egészségügyi Hatások Áttekintése
A böjtölés, különösen az időszakos böjt (Intermittent Fasting, IF), manapság egyre nagyobb figyelmet kap, számos egészségügyi előnyt ígérnek a követői. Az IF olyan táplálkozási módszert jelent, amely a koplalásos és étkezési időszakok váltakozására épít, és különösen népszerűvé vált a testtömegcsökkentés és a krónikus betegségek kezelésének céljából.
Mi is az Időszakos Böjt (IF)?
Az IF olyan táplálkozási megközelítés, amely a táplálék minőségére vagy mennyisége helyett a fogyasztás időzítésére összpontosít. A legnépszerűbb típusai közé tartozik a 5:2 diéta (heti két böjtnap, 500 kcal bevitellel), a Váltakozó napi böjt (ADF), amely váltogatja a böjtnapokat és étkezési napokat, valamint az Időkorlátos étkezés (TRE), ahol napi 16 óra böjtölés következik egy 8 órás étkezési ablak után.
Időszakos Böjt és Testtömegcsökkentés
Az IF hatékonysága a testtömegcsökkentésben hasonló a hagyományos kalóriakorlátozó diétákhoz. A kutatások szerint 8-12 hét alatt 3-8%-os testtömegcsökkenést eredményezhet, bár a hosszú távú hatások még nem teljesen tisztázottak. A jelenlegi eredmények azt mutatják, hogy fogyás szempontjából az IF nem nyújt többet, mint a meghatározott összetételű diéták.
Mikrobiom és Időszakos Böjt
Bár az IF hatása a bélflórára még további kutatásokat igényel, egyes vizsgálatok azt sugallják, hogy a böjt nem feltétlenül növeli a mikrobiom diverzitását, amit inkább az étrend összetétele befolyásol. Az IF egészséges, növényi alapú táplálkozással kiegészítve, jótékony hatással lehet a bélflóra egészségére.
Időszakos Böjt és Kardiovaszkuláris Betegségek
Az IF a testtömeg csökkenése esetén javítja a vérnyomást, azonban a plazma lipidek tekintetében vegyes eredmények születtek, és a hosszú távú hatásokat még nem tudjuk biztosan. Rövid távon az IF – rostdús, módosított zsírsav összetételű étrend mellett - előnyös lehet a kardiometabolikus egészség szempontjából.
Időszakos Böjt és Cukorbetegség
Cukorbetegség esetén az IF hatása még nem egyértelmű. Az időszakos étkezés mellett fokozottan ügyeljünk a lassú felszívódású szénhidrátok fogyasztásásra Az IF növelheti a hipoglikémia kockázatát (pl. inzulin vagy sulfonilurea terápia mellett), ezért legfeljebb szoros orvosi felügyelet mellett javasolt.
Időszakos Böjt és Daganatos Betegségek
Bár állatkísérletekben az IF ígéretes eredményeket mutatott a daganatos betegségekkel kapcsolatban, humán kutatások még nem adtak megerősített bizonyítékokat. Azonban egyes előzetes vizsgálatok szerint a böjt csökkentheti a kemoterápiás toxicitást és a daganat növekedését, de rákos betegek számára jelenleg nem ajánlott ez az étkezési irányzat.
Összegezve: Az időszakos böjt hatásait egyre többen kutatják, de még kevés magas szintű emberi vizsgálati eredmény áll rendelkezésre. A meglévő, rövid távú kutatások szerint a böjt segíthet a fogyásban, javíthatja a vérlipid-értékeket, az inzulinérzékenységet, és csökkentheti a gyulladást túlsúly és elhízás esetén. A hosszú távú hatások és az alkalmazás biztonsága azonban még további kutatásokat igényel. A jelenlegi kutatási eredmények ellentmondásosak, és az előnyök nem feltétlenül nagyobbak, mint a hagyományos elosztású, kiegyensúlyozott étrend esetén. További hosszú távú, alapos tanulmányok szükségesek a böjt hatékonyságának megerősítésére. Fontos, hogy az étkezések időzítésén túl figyelmet szenteljünk a teljesértékű, tápanyagdús energiabevitelre is. Ilyen jellegű életmódváltás esetén feltétlenül konzultáljunk háziorvosunkkal és dietetikussal.
Források:
/https://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2024/02/mdosz-sajtokozlemeny-bojt-2024-februar-vegl.pdf
/https://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2024/03/mdosz-allasfoglalas-idoszakos-bojt-2024.pdf
DOI: 10.1016/j.nut.2020.110974