Egy lépéssel közelebb az egészséges életmód felé a nagyböjt segítségével

Egy lépéssel közelebb az egészséges életmód felé a nagyböjt segítségével

A böjtölés célja és módszerei különbözőek lehetnek, de nem minden böjt a a koplalás és gyors fogyás elvén alapulnak, hanem inkább a szervezet tehermentesítését, a vallási böjtök pedig a lelkimegújulást szolgálják. A böjt célja nem a radikális tisztítás, hanem a salakanyagok gyorsabb kiürítése és az emésztés kímélése. A vallási böjtöket meggyőződésből, meghatározott időben, meghatározott időtartamig, szigorú vagy lazább előírások szerint végzik a hívők már hosszú évszázadok óta, így a böjtre vonatkozó előírások pontosan ismertek és általában mentesek a káros túlzásoktól.  

A keresztény hagyományban a nagyböjt a bűnbánat, önmegtartóztatás és lelki megújulás időszaka, amely Jézus Krisztus negyvennapos böjtjére emlékeztet. A hívők ezen időszak alatt böjtölnek, imádkoznak, és megtérnek, hogy felkészüljenek a húsvéti ünnepre. Mózes könyve a böjtöt úgy említi, mint valaminek az önmagunktól való megtagadását. Tehát a közhiedelemmel ellentétben a húsvéti böjt nemcsak a húsfogyasztás elhagyásával gyakorolható. Erre a célra ugyanúgy használható lehet például az alkohol vagy édességek mellőzése. A nagyböjt lehetőséget ad a spirituális önreflexióra és a vallási közösség erősítésére. A böjt gyakorlása pszichológiai és szociális előnyökkel is járhat, mivel erősíti a közösségi kapcsolatokat és elősegíti a személyes felelősségvállalást. A nagyböjt vallási és kulturális szerepe kiemelkedő a keresztény identitásban és a vallási közösségek életében. A Nagyböjt időszaka 2025-ben Március 5-től Április 17- ig tart. Ha te is a böjtölők táborát erősíted idén, akkor különösen fontos, hogy a böjtöt tudatosan építsd fel és fokozatosan fejezd be, majd ezt követően a húsvéti étkezések is kímélők legyenek.

Hogyan érdemes a nagyböjtöt gyakorolni? Ahogy azt fentebb említettem, nem csupán a hústól való tartózkodással gyakorolhatunk mértékletességet. Érdemes az életünknek (a táplálkozásunknak) olyan komponenseit alapul venni, amelyek elhagyása nem okoz hiányállapotot. Például a húsok jól helyettesíthetők tojással, tejtermékekkel, hüvelyesekkel. Vannak ételek és italok, amelyek hosszú távú -például negyven napnyi – mellőzése, illetve hosszú távú mérséklése az egészségünket szolgálhatja. Ilyenek például az ultrafeldolgozott élelmiszerek, édességek, koffeines vagy cukros italok, gyorsételek stb. Néhány példa a böjtölésre a húsok elhagyásán túlmenően: 

  • Ha úgy érzed, hogy túl gyakran reggelizel édes péksüteményeket, kiváló böjtölési gyakorlat lehet, ha a következő időszakban erről lemondasz és helyette magad csomagolsz reggelit.

  • Gyakran nassolsz az esti sorozatozás közben? Mellőzd, de helyette illessz be egy tápanyagokman gazdag vacsorát!

  • Literszám fogyasztod a gyümölcslevet és az üdítőket? Igyál helyette vizet. Ha unalmasnak találod a sima vizet, ízesítsd fagyasztott gyümölcsökkel vagy főzz 1-2 bögre gyümölcsteát is.

  • Ha gyakran nassolsz édességeket a mértéktartás jegyében ezeknek a fogyasztását is csökkentheted (vagy teljesen elhagyhatod), helyette illessz be természetesebb uzsonnát vagy tízórait.   

Az extrém megvonásokkal járó böjtöt a szakemberek nem javasolják,  legyen a cél egészségmegőrzés vagy akár lelki megújulás. Bármilyen életmódbeli változtatás előtt érdemes megfelelő egészségügyi szakember segítségét kikérni. 

Források:

chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2021/04/sajtokozlemeny-bojtoles-03-29.pdf

chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2024/02/mdosz-sajtokozlemeny-bojt-2024-februar-vegl.pdf

https://egeszsegvonal.gov.hu/b/1771-bojt-fajtai-es-elettani-hatasai.html

 

Írta: Valkai Fruzsina dietetikus, az Életmód360 szakértője.

Vissza a blogba

Hozzászólás írása

Felhívjuk a figyelmedet, hogy a hozzászólásokat jóvá kell hagyni a közzétételük előtt.