Február 4 - a daganatos megbetegedések elleni küzdelem világnapja

Február 4 - a daganatos megbetegedések elleni küzdelem világnapja

A daganatos megbetegedések világszerte az egyik vezető haláloki tényezőként szerepelnek, és ez alól Magyarország sem kivétel. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2023-as adatai szerint hazánkban 70 933 új rosszindulatú daganatos megbetegedést regisztráltak, ami rávilágít a probléma súlyosságára és a daganatok elleni hatékony megelőzés szükségességére. A prevenció kiemelt szerepet kap, hiszen bizonyos életmódbeli tényezők, például a helyes táplálkozás, az aktív mozgás és a dohányzás elkerülése jelentősen csökkenthetik a rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát. Cikkünk célja, hogy bemutassa a táplálkozás és életmódbeli változtatások szerepét a daganatok megelőzésében, és segítse a tudatos életmód kialakítását. A különböző megbetegedések esetén általános jelenség, hogy nagyon sokféle, ellentétes, szélsőséges információval találkozunk. Legyen szó megelőzésről, akár a kezelés alatti étrendről. Fontos leszögezni: Egyetlen diéta sem helyettesíti a rendszeres orvosi kontrollt és szükséges kezelést, azonban kiváló kiegészítője lehet azoknak.

A daganatos megbetegedések kockázatát számos táplálkozási tényező befolyásolhatja, és fontos, hogy tisztában legyünk azokkal, amelyek növelhetik, illetve csökkenthetik a rák kialakulásának esélyét. Például a gyakori, nagymennyiségű alkohol fogyasztása szoros összefüggésben áll a szájnyálkahártya- és vastagbéldaganat kockázatának növekedésével. Hasonlóképpen, az akrilamid, amelyet a magas hőmérsékleten sült ételek (például a grillezett ételek) tartalmazhatnak. Egyes kutatások szerint ezek a vegyületek kapcsolatba hozhatók a daganatok kialakulásával. A magas hőmérsékleten sütött húsokban keletkező vegyi anyagok – mint a HCA-k és PAH-ok – szintén rosszindulatú elváltozásokat okozhatnak. A rendszeres vöröshúsfogyasztás és a magas telített zsírsav tartalmú étrend, a túlzott cukor- és finomított szénhidrátbevitel, az ételkészítéshez használt zsiradékok többszöri felhasználása, rendszeres intenzív pirítás, valamint a gyakori pácolt, füstölt termékek fogyasztása is hozzájárulhat a betegségek kialakulásához.

A táplálkozásunkba számos olyan szokást emelhetünk, amelyek védhetnek bennünket a civilizációs betegségekkel szemben. A rostban gazdag étrend például a tranzitidő lerövidítése által csökkentheti az emésztőrendszeri elváltozások kialakulásának kockázatát. A rendszeres zöldség- és gyümölcsfogyasztás, a mértékletes zsiradékbevitel és a növényi olajok és halolajok előtérbe helyezése szintén védő hatással bírnak. A növényi eredetű anticarcinogén anyagok, mint a brokkoliban található glükozinolátok, az erős paprikában a kapszaicin, a paradicsom színéért felelős likopin vagy a bogyós gyümölcsökben található flavonoidok, segíthetnek a rákos sejtek növekedésének gátlásában. Egy változatos étrend, mely gazdag ilyen vegyületekben, hozzájárulhat a daganatok megelőzéséhez és az egészség védelméhez. A mediterrán étrend és a friss zöldségekből, gyümölcsökből származó antioxidánsok védelmet nyújtanak a szabad gyökök okozta káros hatásokkal szemben.

Összességében elmondható, hogy a daganatos megbetegedések megelőzése és kezelése érdekében a legfontosabb az egészségtámogató, változatos étrend követése. A hangsúly a kiegyensúlyozottságon és a szélsőségek elkerülésén van. A mindennapokban az étrend színesítésére számos lehetőség kínálkozik alapanyagok és ételkészítési technikák által egyaránt. A legjobb, ha nem a tiltott ételek köré építjük a táplálkozást, hanem inkább arra összpontosítunk, mivel tudjuk gazdagítani és változatosabbá tenni étrendünket, hogy támogassuk egészségünket.

Írta: Valkai Fruzsina dietetikus, az Életmód360 szakértője

Források:

chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://www.espen.org/files/ESPEN-Guidelines/ESPEN-practical-guideline-clinical-nutrition-in-cancer.pdf

https://www.wcrf.org/preventing-cancer/cancer-prevention/our-cancer-prevention-recommendations/

https://www.ksh.hu/stadat_files/ege/hu/ege0025.html

Vissza a blogba

Hozzászólás írása

Felhívjuk a figyelmedet, hogy a hozzászólásokat jóvá kell hagyni a közzétételük előtt.