Fogyási nehézség, hajhullás, ólmos fáradtság? Gondoltál már arra, hogy mind e mögött akár pajzsmirigy probléma is állhat?
Sokan nem is sejtik, hogy egy apró, pillangó alakú szerv a nyakunkban, melynek szerepe a pajzsmirigy hormon termelése, mekkora hatással van a közérzetünkre, az energia szintünkre vagy akár a testsúlyunkra. A pajzsmirigy szabályozza többek köz az anyagcserénket, szerepet játszik az agyi vagy éppen a szexuális működésben is. Szinte nincs olyan folyamat a szervezetünkbe, amit ne befolyásolna: Ezért fontos különösen odafigyelni rá.
A pajzsmirigy 2 fő hormon termeléséért felelős: a T3 (trijódtironin) valamint a T4-ért (tiroxin). Ezen kívül az agyalapi mirigyben termelődő TSH serkenti a pajzsmirigy működését, így pedig közvetlen módon befolyásolja az ott termelődő hormonok mennyiségét is.
Milyen tünetekre érdemes felkapni a fejünket?
-
Súlygyarapodás vagy éppen fogyási nehézség: Ha úgy érzed, hogy te mindent megteszel, mégsem mennek le rólad a kilók, sőt akár még fel is jött rád pár az elmúlt időben.
-
Egész napos fáradtság: Ha úgy érzed eleget alszol éjszaka, mégis napközben kimerült vagy.
-
Hajhullás, száraz bőr, töredező körmök
-
Hangulatingadozások vagy akár depresszió: Ha esetleg indokolatlanul ingerlékenyebb, kedvtelenebb vagy a mindennapokban.
-
Lelassult anyagcsere, bélrendszeri panaszok: legyen az puffadás, székrekedés, emésztési problémák
-
Hideg végtagok
Milyen rendellenességek merülhetnek fel a pajzsmirigy esetében?
A pajzsmirigy betegségek túlnyomórészt nőket érintő kórképek és a magyar lakosság 10-15%-a szenved valamely formájától.
-
Hypothyreosis azaz a pajzsmirigy alulműködés:
-
A leggyakoribb pajzsmirigy eredetű kórkép. Ilyen esetben nem termelődik elegendő hormon a szerv által, ezért az anyagcsere lelassul. Ekkor tapasztalhatjuk a fent is felsorolt tünetek nagy részét.
-
A pajzsmirigy alulműködésére az alacsony T3 és T4 valamint magas TSH értékek utalhatnak, viszont a legtöbb esetben egy ultrahangos vizsgálat is szükséges a pontos diagnózishoz felállításához.
-
Hyperthyreosis azaz a pajzsmirigy túlműködés:
-
Ha az adott szerv túl sok hormont termel, felgyorsulhat az anyagcserénk, szívritmuszavar és idegesség alakulhat ki.
-
Ekkor álmatlanság gyötörhet minket, fokozott izzadással és akár jelentős fogyással is társulhat.
-
Hashimoto-kór:
-
Ez egy autoimmun betegség, amely során a szervezetünk idegennek észleli a pajzsmirigyet alkotó sejteket, ezért megtámadja azokat. Ezzel pedig gyulladáshoz és a sejtek folyamatos pusztulásához vezet.
Mire fontos az táplálkozás tekintetében figyelni, ha a pajzsmirigy alulműködik?
Jódbevitel
-
A jód hozzájárul a pajzsmirigy hormonok megfelelő termelődéséhez, így ennek bevitele elengedhetetlen. Szerencsére Magyarországon a 90-es évek óta jódhiánytól nem igazán kell tartanunk, a jódozott só használata miatt.
-
Megtalálható még különféle algákban, tengeri halakban vagy a tojássárgájában is.
-
Egy átlagos felnőtt napi jódszükséglete körülbelül 150 mikrogramm. Ez az érték terhesség alatt valamint szoptató nők esetében magasabb.
Szelén fogyasztás
-
A szelén szintén elengedhetetlen a pajzsmirigy hormonok megfelelő termelődéséhez és aktiválásához. Pajzsmirigy alulműködés esetén, tehát érdemes ezeket az élelmiszerekre is nagyobb hangsúlyt fektetni.
-
Akár már napi 1 szem brazil dióval fedezni tudjuk a szelén szükségletünk majdnem kétszeresét is!
-
Ezen kívül a többi diófélékben, tengeri ételekben, húsokban, a tojássárgájában, de a teljes kiőrlésű gabonákban is megtalálható.
-
Napi beviteli értéke egy felnőtt nő számára általában 50-60 mikrogramm.
Cink szükséglet
-
A cink szintén részt vesz a fent említett folyamatokban, így erre is érdemes nagyobb hangsúlyt fektetni, akár akkor, ha már kialakult az alulműködés.
-
Többek közt a teljes kiőrlésű gabonák, a tökmag, a hüvelyesek, a húsok és a kagyló is remek forrása lehet ennek.
-
Felnőtt nők esetében naponta 7-8 mg az alapvető szükséglet.
Mit tehetsz még az egészséges pajzsmirigyért?
-
Stresszkezelés: Az állandó, tartós stressz a pajzsmirigy működését is károsíthatja.
-
Rendszeres testmozgás: A testmozgás serkenti az anyagcserét és segít fenntartani a hormonális egyensúlyt. Próbálj meg súlyzós illetve kardió edzéseket is beiktatni.
-
Évenkénti laborvizsgálat: Egy egyszerű vérvizsgálattal ellenőrizhető a pajzsmirigy állapota. Ilyen szempontból a T3, T4 valamint a TSH szintet érdemes vizsgálni.
Ne hagyd figyelmen kívül a jeleket!
Ha bármilyen tünetet is tapasztalsz hosszabb távon, ne legyints rá! A pajzsmirigy problémák kezelhetők, de minél előbb derül fény rájuk, annál könnyebb az egyensúly visszaállítása. Figyelj oda magadra, a testedre és a bekövetkező változásokra, mert a hormonjaid nagyobb szerepet játszanak az egészségedben, mint gondolnád!
Írta: Bán Bonita dietetikus, az Életmód360 szakértője.