Az őszi hónapokban különösen fontos az immunrendszerünk védelme, mivel a hűvösebb időjárás és a kórokozók fokozott terjedése zárt helyiségekben, növeli a betegségek kialakulásának kockázatát. Azzal talán mindenki tisztában van, hogy ebben az időszakban külön figyelmet kell szentelni a C- és D-vitamin ellátásra, melyekhez tudatos táplálkozás- és étrendkiegészítők tudatos beillesztése által jutunk. Tudatos táplálkozással a C-vitamin szükségletünket akár fedezhetjük is, például citrusfélék és a fermentált zöldségek bőséges fogyasztásával. Ezzel szemben a D-vitamin szükségletünket, csupán táplálkozással nem tudjuk fedezni. Ebben az időszakban elengedhetetlen ennek pótlása étrendkiegészítő segítségével. Tudtad, hogy nemcsak a vitaminbevitel fontos az immunrendszer megerősítésében? Az egészséges bélflóra szerepét a legtöbben a jó emésztéssel társítják, azonban aktív szerepük van a szervezet védekezőrendszerében is.
A bélflóra a bélnyálkahártyán helyet foglaló baktériumok és egyéb mikroorganizmusokból (például gombákból) álló belső ökoszisztéma. Összetétele az emésztőtraktus különböző területein eltérő, egyensúlyának megőrzése érdekében táplálkozásunk és étrend-kiegészítőink megválasztása kulcsfontosságú. Kutatások szerint a jótékony baktériumok, például a Lactobacillus és a Bifidobacterium, serkentik az immunsejtek aktivitását, ezzel növelve a szervezet védekezőképességét a patogén mikroorganizmusokkal szemben. Ezen baktériumok támogatják a bél-barrier funkcióját is, amely megakadályozza, hogy káros anyagok és toxinok bejussanak a véráramba. A mikrobiom ezen túl közvetlen kapcsolatban áll a gyulladásos folyamatokkal, az autoimmun betegségekkel és más krónikus állapotokkal is.
Feldolgozott élelmiszerek, finomított cukrok és bizonyos gyógyszerek károsíthatják a bélmikrobiom összetételét különösen akkor, ha ezek mellett a számukra fontos tápanyagokat (prebiotikumokat) sem biztosítjuk. Tehát sokat tehetsz az egészségedért, ha ezeknek a termékeknek a fogyasztását visszaszorítod, illetve teljesen elhagyod.
A probiotikumok olyan, a szervezet számára hasznos baktériumok, melyek fogyasztása javasolt a mikrobiom diverzitásának megtartása vagy helyreállítása érdekében. A probiotikus termékek olyan hasznos baktériumokat tartalmaznak megfelelő mennyiségben, amelyek a vastagbél lumenében kevesebb életteret hagynak a kórokozóknak. Forrásai a fermentált ételek, mint például joghurt, kefir, savanyú káposzta. Helytelen táplálkozás, stresszes életmód, fertőzés vagy antibiotikumkúra következtében felborulhat a bélflóra. Ezekben az esetekben szükség lehet nagyobb csíraszámban bevinni ezeket a baktériumokat, amit étrend kiegészítők formájában tehetünk meg.
A prebiotikumok, mint például a fruktooligoszacharidok (FOS) és az inulin, táplálékul szolgálnak a jótékony bélbaktériumoknak. Ezek a rostok olyan természetes forrásokban találhatók jelentős mennyiségben, mint a gabonák, a fokhagyma, a hagyma, a banán és a cikória. Ajánlott az étrendbe illeszteni teljes gabonákat -például zabpehely vagy teljes kiőrlésű péktermékek formájában-, és érdemes betartani az OKOSTÁNYÉR ajánlását, miszert legalább a főétkezések tartalmazzanak bőségesen zöldségeket, illetve gyümölcsöket. Számítanak a levesek, főzelékek, rakott ételek, de még a savanyúságok is. Fermentált zöldségek, citrusfélék és friss szezonális termények fogyasztásával nemcsak a rostbevitelt, hanem antioxidáns hatású C- vitamint is biztosítjuk a szervezetünk számára.
Írta: Valkai Fruzsina, dietetikus, az Életmód360 szakértője