Kiegyensúlyozott táplálkozás gyermekkorban

Kiegyensúlyozott táplálkozás gyermekkorban

Te tudod, hogy mennyire meghatározó a szülői minta az étkezés vonatkozásában (is)? Hogy mennyi az ideális zöldség és gyümölcs bevitel gyermekkorban? Hogyan építsd be az édességet olykor az étrendbe? Netán, hogy szükséges-e a D-vitamin pótlás?


A gyermekek energia-, tápanyag- és vitamin igénye eltér a felnőttekétől, hiszen még intenzív fejlődésben, növekedésben vannak, valamint többet mozognak. Az alapvető egészséges táplálkozás viszont minden esetben ugyanaz. A szülői minta minden életszakaszban nagyon erősen meghatározza az étellel való kapcsolatot, az elhízás esélyét. Ezért is kiemelten fontos erre megfelelő hangsúlyt fektetni és jó példát mutatni, hiszen ha mi nem táplálkozunk egészségesen, a piciktől sem várhatjuk el, hogy egyenek meg gond nélkül mindent, amit kínálunk.


Számtalan fontos dologról lehetne írni a gyerekek táplálkozásával kapcsolatban, most mégis megpróbálok pár fontos alapelvet kiemelni, amelyek bevezetésével jó példát mutathatunk, és megalapozhatjuk számukra az egészséges életmódot.


Friss, minőségi nyersanyagok

 

Próbáljunk visszatérni a gyökerekhez, és a minél kevésbé feldolgozott élelmiszereket, természetesen tartósítószer-, színezék- és cukormentes termékeket választani: nyers zöldségek, gyümölcsök, olajos magvak, minőségi tejtermékek, halak, húsok, friss fűszerek, kevesebb zsiradék


Ha ezekből az alapanyagokból főzünk, szinte bármit készítünk, az tápláló és egészséges lesz. Arra mindig figyeljünk, hogy a főétkezéseknél a tányér minimum felén zöldség legyen, a kisétkezéseknél pedig adjunk friss, szezonális gyümölcsöket. Ha friss nincs, a fagyasztott forma is jó alternatíva, a konzervek, kompótok esetében próbáljunk sómentes/cukormentes opciót keresni. Jó alap ehhez a magyar Okostányér® gyermekeknek.


Változatosság


A másik alapvető szempont, hogy minél több nyersanyagot kínáljunk a gyermekeknek. Ne ijedjünk meg, ha valamit nem akarnak megenni: kísérletezzünk más állaggal, elkészítési móddal, ízesítéssel, mert lehet ami nem megy nyersen, főzve/sütve/turmixolva nagy örömmel elfogyasztják. És az sem dráma, ha van 1-1 nem kedvelt nyersanyag, hisz mi sem szeretünk mindent.


Vitaminok, ásványi anyagok


A szezonális, friss nyersanyagok használata azért is fontos, mert ezeknek a legmagasabb a vitamin és ásványianyag tartalmuk, így, ha tehetjük, azt válasszunk.
Nagyon fontos megemlíteni a megfelelő D-vitamin pótlást is, hiszen ez az egyetlen olyan vitamin, amelyet kiegyensúlyozott táplálkozás mellett sem tudunk kellő mennyiségben bevinni. Ősztől-tavaszig gondoskodjunk ennek pótlásáról. Gyermekeknél életkortól függően változó az ajánlott napi bevitel (400-2000 NE Nemzetközi Egység), ezért a pontos mennyiségről mindig egyeztessünk szakemberrel.
Ha pedig a gyermeked éppen válogatós korszakát éli, és csak a sültkrumpli és a paradicsomos spagetti a nyerő vagy csak épp influenza szezon van, akkor szakemberrel egyeztetve, időszakosan a multivitamin fogyasztása is ajánlott. Ehhez jó alternatíva a Calivita gumi multivitaminja is, mely könnyen rágható, édesítőszer- és mesterséges színezéktől mentes.


Tiltólista?

 

Fontos, hogy ne tiltsunk, hiszen, ami tiltott az csábítóbb is. Inkább próbáljuk meg megtalálni mindennek a helyét.


Hogy hogyan?


Ne jutalomként adjunk édességet, hanem építsük bele az étkezésekbe: adhatunk alkalmanként minőségi csokoládét magvakkal és gyümölcsökkel együtt: így mindenki jól jár.
A főétkezések része lehet a desszert: Ha lehetőség van rá próbáljuk a gyümölcsöt, joghurtot, túrót tartalmazó sütik felé terelni a gyerkőcöt.
Krémlevesek betétjeként, egy tápláló főzelék vagy egy jó chilis bab (persze enyhén) mellé tökéletesen passzol a tortilla, és ismét mindenki igénye teljesül.


És mi történik akkor, ha ezek közül olykor semmi nem jön össze? Az égvilágon semmi. A lényeg, hogy mindig próbáljunk meg visszatérni a kiegyensúlyozott életmódhoz és tartani a 80-20%-os arányt. Hisz mindenkinek lehetnek nehezebb napjai.

Szerző: Bán Bonita, dietetikus, az Életmód360 szakértője

Vissza a blogba

Hozzászólás írása

Felhívjuk a figyelmedet, hogy a hozzászólásokat jóvá kell hagyni a közzétételük előtt.