Minek ne dőljünk be az egészséges életmóddal kapcsolatban?

Minek ne dőljünk be az egészséges életmóddal kapcsolatban?

Gyakori tévhitek dietetikus szemmel

Az egészséges életmód napjainkban szinte már mindenhol szembejön velünk, és nagyon sok marketing fogás is épül erre a kifejezésre. Az interneten keringő tanácsok, „csodadiéták” és influenszerek gyakran inkább zavart keltenek bennünk, mintsem valódi segítséget nyújtanának. Dietetikusként nagyon fontosnak tartom ezeket a tévhiteket eloszlatni, és rávilágítani arra, hogy az egészséges életmódhoz nem kellenek drága alapanyagok, csoda diéták, szigorú megvonások. Mindössze elhatározás és egy kis kreativitás kell hozzá. 

1. “A szénhidrát az ellenség.”

Talán a leggyakrabban hallott tévhit, hogy az egészséges életmódnál kerülni kell a szénhidrátokat, mert elhízáshoz vezetnek. Ez azonban teljesen hamis állítás. A szénhidrátok ugyanis az emberi szervezet egyik legfontosabb energiaforrásai, különösen az agy számára, és nélkülözhetetlenek a kiegyensúlyozott étrendben.

A probléma nem a szénhidrátokkal, hanem azok minőségével és az elfogyasztott mennyiséggel van. A finomított cukrok, péksütemények, fehér lisztes termékek, rágcsálnivalók gyakori és túlzott fogyasztása valóban hozzájárulhat a túlsúlyhoz vagy akár  különböző anyagcsere-problémákhoz is, mint például a cukorbetegség. Ezzel szemben a teljes kiőrlésű gabonák, zöldségek, hüvelyesek és gyümölcsök értékes tápanyagokat, rostokat és lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak, amelyek segítik a vércukorszint egyensúlyban tartását és a jóllakottság érzés is tovább tart ezek által. 

A szénhidrát csökkentett termékek sem lesznek feltétlen jobb alternatívák. Sokszor ezek a sima termékekhez képest sokkal több zsírt tartalmaznak, ezáltal pedig a kalóriatartalma is magasabb lesz. 

2. “A detox kúrák megtisztítják a szervezetet.”

A „méregtelenítés” divatos fogalom, de tudományosan nem sok alapja van. A szervezet méregtelenítésért több szervünk is felel, például a máj, a vese, a tüdő vagy például a bőrünk is. Ezek a szervek megfelelő működés esetén nem szorulnak külső segítségre. Az olyan kúrák, mint a léböjt vagy egy-egy „csodaital” fogyasztása a méregtelenítésre nincsen különösebb hatással, sokkal inkább csak éhezéshez, vércukorszint ingadozáshoz, tápanyag hiányhoz vezethet. 

Tehát a testünk nem igényel méreg drága detox étrendeket, egyszerűen egy kiegyensúlyozott, zöldségekben, gyümölcsökben, hüvelyesekben, olajos magvakban, rostban gazdag életmódra van szüksége. Ha már detox, akkor az alkoholfogyasztás csökkentése, a dohányzás elhagyása tényleg egészségvédő hatású. 

3. “A bio, vegán, gluténmentes vagy cukormentes ételek automatikusan egészségesebbek.”

A fent említett kifejezések nem jelentenek automatikusan kevesebb kalóriát vagy jobb tápanyag-összetételt. 

A gluténmentes termékeket azok számára fejlesztették ki, akik gluténérzékenyek (más néven cöliákiások). Számukra hatalmas segítséget jelentenek a mindennapokban ezek a termékek. Azonban, ha nálad ilyen betegség nem áll fenn, akkor semmi sem indokolja a glutén kizárását az étrendből. Sőt ezek az élelmiszerek szintén gyakran tartalmazhatnak több zsírt, adalékanyagot és sajnos kevesebb rostot. 

A cukormentes termékek pedig gyakran mesterséges édesítőszerekkel készülnek, melyeknek ugyan nincs kalóriatartalmuk, de nem minden esetben kedvezőek az emésztőrendszer számára, sokaknál okozhat puffadás, hasmenést. És cukor ugyan nincs benne, de sokszor az adalékanyag, színezék, finomított szénhidrát, sok zsír ugyanúgy jelen van a termékekben. 

A különböző előre elkészített, ultra feldolgozott vegán húspótlók, “felvágottak” vagy sajtok szintén nem lesznek automatikusan egészségesebb opciók, sőt! Ezek gyakori fogyasztása szintén nem lesz jobb alternatíva, sokszor pedig rosszabb tápanyag értékekkel rendelkeznek az “utánzott” termékkel összehasonlítva. 

Tehár ezeknél az élelmiszereknél se ringassuk magunkat abba a hitbe, hogy mennyivel egészségesebb életet élünk, csak a címkén szereplő csalóka szavaknak bedőlve. Minden esetben a pontos összetevők alapján mérlegeljük. 

4. “Az egészséges életmód drága és időigényes.”

Sokan bújnak e mögé a tévhit mögé, amikor az életmódváltásról van szó. Valójában az egészséges életmód nem luxus, sokkal inkább tudatosság kérdése. Egy szezonális zöldségekből készült leves, főzelék vagy egy hüvelyesekkel és intenzív fűszerekkel készített curry nemcsak olcsóbb lehet, de sokszor táplálóbb is más ételekhez képest.

A heti szintű előretervezés, az alapanyagok változatos felhasználása, valamint a dobozolás segít abban, hogy ne csak egészségesebben, de pénztárcabarát módon is étkezzünk. Tervezzünk az épp akciós vagy szezonális zöldségekből a menünket, válasszunk hazai alapanyagokat. Nem csak akkor leszünk egészségesek, ha avokádót, chia magot vagy goji bogyós eszünk: helyette válasszunk borsókrémet, mákot, zabot vagy bogyós gyümölcsöket.  Az edzés sem feltétlenül jelent drága kondibérletet vagy felszerelést: egy tempós séta, futás, otthoni súlyzós edzés vagy biciklizés is hozzájárulhat a napi lépésszámunk növeléséhez. 

Az egészséges életmód tehát nem a gazdagok kiváltsága: csak egy kis tervezése van szükség.

Összefoglalva az egészséges életmód nem fekete-fehér, és nem lehet néhány szabállyal vagy tiltó listával letudni. A legfontosabb, hogy kritikusan szemléljük az interneten lévő tanácsokat, és ne dőljünk be a „gyors megoldásoknak”. Hiszen a plusz kilók sem egyik napról a másikra jelentek meg. Így a súlyvesztés, életmódváltás is egy hosszabb folyamat lesz ennél. 

A legkifizetődőbb tanács, hogy nagyrészt alapanyagokból főzzünk: hüvelyesek, olajos magvak, tőkehúsok, halak, zöldségek, gyümölcsök, gabonák. Így érhetünk el egy sokkal tisztább, egészségesebb életmódot. 

Ha bizonytalan lennél, érdemes dietetikushoz fordulni, aki személyre szabottan tud segíteni eligazodni az információk tengerében, és tud vezetni a néha rögös úton. Az egészség nem divat kérdése, az életmódváltás legfontosabb eszköze a hiteles tudás és a kritikus szemlélet. 


Írta: Bán Bonita, dietetikus az Életmód360 szakértője

Vissza a blogba

Hozzászólás írása

Felhívjuk a figyelmedet, hogy a hozzászólásokat jóvá kell hagyni a közzétételük előtt.