Prevenció: miért ne előznénk meg, amit lehet?

Prevenció: miért ne előznénk meg, amit lehet?

Ugyan már a csapból is ez folyik sokszor, de sosem elég ezzel a témával foglalkozni, hazai tekintetben pedig kiemelten fontos téma, ami nem más, mint a prevenció.

Rengetegen csak akkor fordulnak orvoshoz, amikor már nagy a baj, amikor már nagyon fáj vagy amikor már éppen túl késő lenne. Ilyenkor pedig az egészségügyi kiadások, valamint a személyes költségek is nagyon magasra szöknek, hiszen az ellátások, kezelések, különféle gyógyszerek igen drágák. Gondolnád, hogy az egészséges táplálozással rengeteg betegséget tudnánk megelőzni ennek az összegnek a töredékéből?

Mert az egészséges táplálkozással kapcsolatban hatalmas tévhit, hogy drága. Mert a csokira, chipsre, különféle üdítőkre, készételekre költött pénzt, fordíthatjuk pl.: zöldségekre, friss szezonális gyümölcsre, olajos magvakra pl.: dióra, mákra.

Tudtad, hogy Magyarország világelső a vastagbélrákkal kapcsolatos halálozásban?  Mi okozza nagyrészt a betegséget?  A válasz pedig egyszerű: a feldolgozott ételek, a vöröshús, az alkohol, a cukros ételek, amelyek túl fogyasztása elhízáshoz vezet, a mozgásszegény életmód. Emellett pedig a prevenció, a szűrések hiánya. Hiszen ennél a betegségnél a kezdeti fázis, a polipok akár 10 évvel előre is kimutathatóak és egyszerűen kezelhetők.

Szintén gyakoriak hazánkban a szív és érrendszeri megbetegedések. Ilyen például a magas LDL-koleszterin szint, ami a “ rossz”, valamint az alacsony HDL szint, amely a “védő” koleszterin. Vagy a magas vérnyomás, amelynek száma a WHO szerint világszinten 1.3 milliárd embert érint. Magyarországon a 30-79 év közötti lakosság körében, a férfiak 56%-a, a nők 41%-a szenved a betegségben.

A KSH adatai szerint Magyarország lakosság több, mint a fele túlsúlyos vagy elhízott, összesen 58,2%. Ami ennél is megdöbbentőbb, hogy minden negyedik 7 éven aluli gyermek túlsúlyos vagy elhízott.

Az elmúlt években megugrott az inzulinrezisztencia, a PCOS előfordulása, egészen fiatal nők körében is, ami véleményem szerint szintén eléggé aggasztó jelenség.

Mi lenne mindegyik állapotra a közös megoldás?

Persze mindegyik betegség kezelése teljesen egyénre szabott, más fókuszú diétát igényel, és rengeteg szempontot szükséges figyelembe venni. Most viszont a megelőzésen van a hangsúly, amely mindegyik esetében nagyjából megegyezik. Hiszen itt nem rövid ideig tartó diétákról, hanem hosszú távú életmódról van szó.

A változatos, zöldségekben gazdag, feldolgozott ételekben szegény életmód. Több teljes kiőrlésű gabona, olajos mag, minőségi fehérje, kevesebb zsíros, cukros étel.

Röviden visszatérni az ALAPanyagokhoz az ultra feldolgozott ételek helyett.

Magyarországon például nagyon sok családban elengedhetetlen, hogy minden étkezés tartalmazzon húst. Nem kell minden étkezésnél húst enni, nem csak ez lehet fehérjeforrás, számtalan alternatíva van.

Tudom persze azt is, hogy a rohanós mindennapokban ezt mennyire nehéz De ami nagyon fontos: nem kell tökéletesnek lenni. Törekedni, magunkhoz képest a legtöbbet megtenni, viszont muszáj. Hiszen az egészségünk, az életünk a tét. És ezeknek a hatásai nem egyik napról a másikra jelentkezik. Hosszútávon vesszük majd észre a negatívumokat.

3 tipp a mindennapokra:

  •  Húsmentes nap: Minden héten tartsatok legalább 2 húsmentes napot. Jöhetnek ilyenkor a hüvelyesek, tofu, túró vagy épp kisebb mennyiségben a sajtok, olajos magok.

  • Gondolkodj másképp: Ne a húshoz válaszd a köretet. Fordítsd meg: építsd zöldségek köré az étkezéseket. Legyen egy, vagy több fő zöldség és ahhoz válogass kisebb mennyiségben a fehérjeforrást, gabonát. Egy rakott zöldbab esetében, a hús legyen fele annyi, mint a megszokott, a bab pedig dupla!

  • A kevesebb néha több: A sütésnél a receptben feltüntetett cukor mennyiségét felezd meg! Hidd el, pont elég édes lesz így is. De ha édesebbet szeretnél, vagy esetleg hozzáadott cukormenteset készíteni használj banánt, almát, házi lekvárt, felfőzött gyümölcsöt ehhez. Máris nem csak a finomított cukor kerül az ételbe, hanem rostok, vitaminok, ásványi anyagok. Ugyan így a finomított liszt fele nyugodtan lehet teljes kiőrlésű, senkinek fel sem fog tűnni. De a cékla vagy a répa is tökéletes piskótában, muffinokhoz.

Ha pedig jelenleg, valamilyen okból kifolyólag a mindennapjaidba nem tudod beilleszteni a kiegyensúlyozott táplálkozást, ha nem tudsz kellőképp odafigyelni az optimális zöldség és gyümölcs bevitelre, akkor ezekben az időszakokban érdemes megfontolni a vitaminok szedését. Fontos kiemelni, hogy ez nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozást!

Szerző: Bán Bonita, dietetikus, az Életmód360 szakértője

Vissza a blogba

Hozzászólás írása

Felhívjuk a figyelmedet, hogy a hozzászólásokat jóvá kell hagyni a közzétételük előtt.